вівторок, 27 грудня 2022 р.

Пізнавальна вікторина " Зимові свята в традиціях нашого народу "

   " Зимові свята в традиціях нашого народу "

В народі говорять: "Зима прийшла і празничків привела". І дійсно: взимку майже щодня – свято. Зимові свята починаються 4 грудня зі свята Введення в храм Пресвятої Богородиці, «коли вводиться літо у зиму». Цей день віщує, яким буде наступний рік: урожайним чи ні, посушливим чи дощовим. З цього дня у хліборобському розумінні починає спочивати земля, яку не можна копати лопатою аж до Благовіщення (7 квітня). Обряди зимового циклу пов'язані не тільки з періодом очікування весни як часу сівби, а й з давніми міфами про народження Всесвіту.

  • Традиційна новорічна обрядовісгь українців – це ціла низка зимових свят, серед яких виділяється період дванадцятидення з кульмінаційними точками 25 грудня (Різдво), 1 січня (Новий рік) і 6 січня (Хрещення) за старим стилем. Навколо цих дат церковного та громадянського календаря протягом віків склався надзвичайно багатий комплекс звичаєвості. Останній день старого і перший день нового року українці відзначали як свята Меланки (Маланки) і Василя. На відміну від Різдва і Хрещення, ці дні не мали важливого значення в релігійному календарі, тому в їхній обрядовості майже не помітно церковних мотивів. 
  • Вечір 31 грудня називали щедрим, або багатим, до нього готували багатий святковий стіл. Тоді ж вдавалися до різноманітних магічних ритуалів. Наприклад, господар підходив з сокирою до дерева, звертаючись до нього: "Як уродиш – не зрубаю, як не вродиш – зрубаю" – і тричі легенько торкався сокирою стовбура. Наслідком цих дій мав бути рясний урожай фруктів. Щоб улітку позбутися гусені, тричі оббігали садок босоніж тощо.
  • Специфічними складовими традиційного українського новоріччя були величальні обходи й поздоровлення (щедрування, засівання), рітуальний обмін вечерею, обряди та ігри з масками ("Маланка", "Коза") та ін. Деякі з них широко побутують й донині.


пʼятниця, 23 грудня 2022 р.

Година спілкування " Коли правильно святкувати Різдво в Україні "


Різдво 25 грудня і 7 січня: у чому різниця і коли ж варто святкувати?

Усі християни святкують Різдво 25 грудня, але от час настання цієї дати різний — у Григоріанському календарі — 25 грудня. А от Юліанський календар відстає на 14 днів. Також за Юліанським календарем Різдво святкують, Росія, Грузія та Сербія. Митрополит Київський і всієї України Епіфаній ще у 2019 році заявив, що українці можуть святкувати Різдво за григоріанським календарем 25 грудня, якщо вони цього хочуть. Православна церква України поки не перейшла на Григоріанський календар. Вона зробить це, якщо таку реформу підтримає більшість прихожан. Водночас потрібно розуміти, що святкування 25 грудня — це ще один рішучий крок відокремлення від Росії та Московського патріархату.

середа, 14 грудня 2022 р.

Виховна година "Заочна мандрівка містом привидом" присвячена учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС.

14 грудня День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

 Катастрофа планетарного масштабу на завжди закарбувалися в нашій пам'яті. Вона змінила долі тисячі людей, залишила відбиток в історії. І всі ми повинні пам'ятати про мужніх і самовідданих людей - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які прийняли доленосний виклик, та стали на захист не тільки України а й всього людства.



Пропоную переглянути відео екскурсію, й дізнатися більше про всі масштаби Чорнобильської аварії. Фільм присвячений кожному ліквідатору, та усім причетним до великої трагедії, що трапилася 26 квітня 1986 .

Подякуємо тим, хто рятував нас від невидимого вогню, спалюючи своє життя!